Příprava kalabasy – tykve na maté k použití
Kalabasa - nědky také Kalabassa či Calebassa je plodem Lagenárie (Lagenaria siceraria). Jedná se o jednoletou bylinu používanou lidstvem již přes 10 000 let. Původně africká rostlina byla domestikována v Asii, nyní je rozšířená po celém světě. Listy i plody rostliny jsou jedlé, z listů se například dělá špenát, plody chutí připomínají cuketu. Nejvýznamnější je však zpracování těchto plodů na různé nádoby, lžičky, misky.
Díky dřevnaté slupce plodů se k tomuto účelu plody používají od dob, kdy lidé ještě neznali pálení hlíny. Pokud jste se stali čerstvými majiteli kalabasy vyrobené z tykve, možná nevíte, že kalabasu je třeba k používání připravit.
Pokud není kalabasa níže popsaným způsobem upravena, může zapáchat, ze stěn se mohou odlupovat kousky dužiny a nápoj v ní připravený může mít různé pachuti.
Jak tedy připravit kalabasu?
Níže popsaný postup se nazývá Currádo - jinak také očištění kalabasy:
- Zakoupenou kalabasu naplníme ze dvou třetin sypaným maté – nejlépe druhem který z ní plánujeme pít. Ideální je vlastnit pro každý druh maté jinou kalabasu. Obsah zalijeme 70°C teplou vodou po vrch kalabasy a necháme 24hodin odstát.
- Následně obsah kalabasy vyhodíme a její vnitřek vyhladíme oblým předmětem – např. čajovou lžičkou. Pokud místy odstávají kousky dužniny, tuto opatrně odrýpneme koncem lžíce. Dáváme si velký pozor, abychom do kalabasy neudělali díru.
- Poté necháme kalabasu vyschnout a celý postup opakujeme ještě jednou.
- Nakonec celou kalabasu vylijeme karamelem. Buďto použijeme ohřátý karamel naředěný vodou nebo karamel hustý, neředěný. Pokud zvolíme neředěný karamel, kalabasu nevylíváme karamelem celou, ale pouze po stěnách kalabasy.
- Po vychladnutí vypláchneme karamel horkou vodou.
- Místo karamelu můžeme zvolit i nahřátý med nebo javorový sirup. Necháme odstát opět 24 hodin a vnitřek vylijeme. Nyní je vaše kalabasa připravena k použití.