Základní zásady přípravy čaje
Abyste si mohli připravit šálek lahodného sypaného čaje, nemusíte být čajovým mistrem. Stačí se řídit několika základními pravidly a zjistíte, že i po ránu si lze rychle připravit nejen sáčkový, ale také kvalitní sypaný čaj.
Jak se původně čaj připravoval?
První varianty přípravy čaje byly prakticky oproštěné od všech současných zásad, které v průběhu čaje víceméně dodržujeme. Čajové lístky se vařily v kotlících nad ohněm, což udržovalo čaj teplý i během popíjení. Postupem času se na přípravu čaje začaly klást větší nároky, což vedlo ke vzniku nejprve misce podobné současnému chawanu (slouží pro přípravu japonského práškového čaje matcha) a později k jeho úpravě na misku s pokličkou nazývanou gaiwan nebo také zhong. Čajová konvice, čajník, vznikla až v 16 stol. a jejím předobrazem byly čínské porcelánové konvice určené původně k servírování vína.
Do jakých forem se příprava čaje vyvíjela?
Příprava čaje se stávala více a více sofistikovaná a mistrné formy práce s čajem krásně ilustrují např. japonský čajový obřad Čanoju, čínský obřad Cong Fu Cha nebo korejský čajový obřad zvaný Darye. Tyto metody nejsou použitelné pro běžnou přípravu čaje a každý obřad je odrazem života dané kultury, hodnot lidí a jejich přístupu k čaji a životu. Současná doba ale zahrnuje nespočet dalších možností, jak si připravit čaj, od jednoduchých a časově nenáročných způsobů až po způsoby hraničící s obřadními způsoby. Jedná se např. o způsoby přípravy čaje poplatné určité kultuře nebo vycházející z lásky k čaji a práci s ním – zde největší výstavní plochu představuje každoročně pořádaná celosvětová soutěž Tea Masters Cup, kde jednotliví účastníci mají možnost představit své umění ve čtyřech disciplínách – 1) tvorby čajové mixologie, 2) tvorby menu čaje s jídlem, 3) přípravy čistého nálevu a 4) čajové degustace testující schopnost rozpoznat jednotlivé čaje na základě vonných a chuťových charakteristik nálevu.
Jak si připravit šálek dobrého čaje
Abyste si mohli připravit šálek lahodného sypaného čaje, nemusíte být čajovým mistrem. Stačí se řídit několika základními pravidly a zjistíte, že i po ránu si lze rychle připravit nejen sáčkový, ale také kvalitní sypaný čaj.
Kolik lidí bude čaj popíjet
Pokud s vámi po ránu (nebo v jiný čas) čaj nikdo sdílet nechce (nebo si jej chcete vychutnat sami), pak vám postačí buď jen miska nebo gaiwan (případně čajový tester) s miskou. V případě první varianty stačí do misky nasypat malé množství čajových lístků (bez nutnosti vážit) a ty zalít vroucí nebo lehce zchladnou vodou. Použijte čaj s většími lístky – ideálně černý nebo oolong, které nejsou příliš háklivé ani na teplotu vody, ani na louhovací časy. Tím veškerá vaše práce na přípravě čaje končí, v klidu upíjejte čaj a případně lístky po dobití opět zalijte. Při použití objemnější misky nebo gaiwanu s miskou na slití nálevu vám nic nebrání sdílet čaj i s druhou osobou.
Při více lidech se již vyplatí nálev připravit v konvičce a mít k dispozici několik šálků nebo hrnků. Pro přípravu nám stačí následující náčiní: buď louhovačka, sítko a konvička, nebo dvě louhovačky se sítkem. Průběh přípravy je jednoduchý a spočívá v zalití lístků uvařenou (příp. lehce zchladlou) vodou a slití nálevu podle chuti do druhé louhovačky nebo konvičky.
Čtyři proměnné aneb množství, teplota, čas a struktura listu
Jestliže si zafixujete tyto proměnné, vaše příprava čaje bude značně jednodušší a dále bude především záležet na vás samotných a na experimentování s různými druhy čaje.
- teplota vody – použití vroucí a velmi horké vody se zasazuje o silnější nálev, kde budou více dominovat kořeněné, dřevité nebo výrazněji ovoce charakteristiky. S nižšími teplotami dáme vzniknout lehkému nálevu, v kterém bude přítomna travnatá chuť a květinové nebo mléčné tóny.
- louhovací čas – čím delší časy, tím více budou do nálevu pronikat látky zapříčiňující hořkou a svíravou chuť čaje. Krátké louhování vytvoří nálev bez těchto prvků, avšak příliš krátké louhování neumožňuje vylouhování některých organismu prospěšných látek.
- množství čajových lístků – obecně platí, že pro silnější nálev přidejte více čajových lístků, pro slabší nálev zkraťte dobu louhování.
- struktura, zpracování listu – čím porušenější list, tím větší celková plocha listu, která je vystavena působení vody a tím rychlejší louhování. Lisované (např. puery) a rolované čaje (např. oolongy) vyžadují zpočátku delší časy, než dojde k plnému rozvinutí lístků. Z tohoto důvodu často chutnají oolongy nejvíce až v druhém nálevu.
Vyhřívání čajového nádobí před jeho použitím
Vyhřívání konviček a šálků je činnost silně spojená s přípravou čaje. Není však nezbytná. Její smysl spočívá ve třech aspektech. Předehřátí náčiní vroucí vodou má čisticí efekt, udržuje následně nalitou vodu o požadované teplotě a také umožňuje suchým čajovým lístkům uvolnit některé své aromata, což má při přivonění mnohdy přímo aromaterapeutický účinek.