Bílý čaj: Magický elixír, nebo jen výmysl? Představte si, že držíte v ruce šálek nápoje, který je od pradávna obestřen tajemstvím a uctíván jako dar bohů. Říká se, že bílý čaj je právě takovým nápojem. Mnozí ho považují za elixír dlouhověkosti a vitality. Ale je to opravdu magický lektvar, nebo jsou to pouze pověry a zveličené příběhy? Bílý čaj je často umisťován na vrchol čajové hierarchie, jeho milovníci ho obdivují pro jemnost a drobné detaily v chuti. Ale co dělá bílý čaj tak speciálním? Je to díky pečlivě střeženému zpracování a sběru jen těch nejjemnějších lístků a poupat? Nebo je jeho kouzlo v proměnlivých, někdy téměř neuchopitelných chutích, které se mohou lišit u každé šarže? Odpovědi na tyto otázky mohou objasnit, proč by bílý čaj mohl být opravdovým pokladem mezi nápoji. Bílý čaj je tkaný z nejjemnějších vláken čajového světa. Jeho základem jsou nezralá poupata a mladé lístky čajovníku Camellia sinensis, které jsou sbírány časně, z důvodů zachování své čistoty a svěžesti..

Listy čajovníku

Čínský bílý čaj

V poslední době se do popředí zájmu lidí dostává bílý čaj. Pro svoji chuť a působivé účinky na lidské zdraví bývá často vyhledávaným zbožím na našem trhu. Co je vlastně bílý čaj a odkud pochází? 


Druhy a dělení čajů

Druhy čajů a dělení čajů všeobecně

Čaj se dělí podle širokého spektra vlastností, což poukazuje na variabilitu možností jeho zpracování. Pro spotřebitele jsou tyto charakteristiky výbornými ukazateli při výběru čaje. 


Příprava bílého čaje

Příprava čínských bílých čajů

Bílé čaje patří k velmi oblíbené sortě čajů. Představíme vám typické zástupce bílých čínských čajů a jejich doporučené návody na přípravu - Shou Mei, Bai Mu Dan a Bai Hao Yin Zhen.


Čajová zahrada

Rostlina rodu Camellia - Čajovník čínský

Čajovník čínský je stálezelená rostlina s lesklými a po okraji zoubkovanými listy. Známa je ve dvou primárních varietách: Camellia sinensis varieta sinensis a Camellia Sinensis varieta assamica.


Vliv čaje na mozek

Věda o čaji: Vliv čaje na kondici mozku

Nedávná studie pod vedením vědců Singapurské národní univerzity odhalila, že běžní pijáci čaje mají ve srovnání s nekonzumenty čaje lépe organizované mozkové oblasti.


Za starými čajovými stromy

Za starými čajovými stromy

Další ráno jsme se opět nasnídali a, jak jinak, dali s panem She čaj při výhledu na panorama Wuliang Shan a pomalu se vydali na výlet za starými čajovými stromy.


Čaje a testovací sady

Základní zásady přípravy čaje

Abyste si mohli připravit šálek lahodného sypaného čaje, nemusíte být čajovým mistrem. Stačí se řídit několika základními pravidly a zjistíte, že i po ránu si lze rychle připravit nejen sáčkový, ale také kvalitní sypaný čaj.