Zelený čaj China Mao Feng Green
Vynikající třída zeleného Mao Fengu z provincie Anhui. Mao Feng se překládá jako ochmýřený vrcholek, neboť lístky tohoto delikátního čaje jsou pokryty jemnými bílými chloupky a mají špičky ve tvaru vrcholku hory. Na zpracování Mao Fengu se sbírá jeden ochmýřený lístek s delším výhonkem, který mu dodává příjemnou, lehce květovou vůni. Občas bývá doplněn jasmínem, čímž vzniká velice jemný přírodně aromatizovaný čaj. Barva nálevu je žlutozelená. Chuť svěží, květově nasládlá s povzbuzujícím účinkem. Provincie Anhui je důležitou oblastí v produkci čaje s horskými i nížinnými regiony. Klimatické podmínky jsou mírně drsnější a proměnlivější než v pobřežních provinciích, ale mnohem mírnější, než v západní Číně. Z Anhui pochází mnoho známých druhů čaje, např. Keemun, Liu An Gua Pian nebo Tai Ping Hou Kui.
Příprava 6g čaje v 0,5l konvičce:
- nálev: voda o teplotě cca 65°C, louhovat 3 až 6 minut,
- nálev: voda o teplotě cca 75°C, louhovat 3 až 6 minut,
- nálev: voda o teplotě cca 90°C, louhovat 3 až 6 minuty.
Pozn. k přípravě: uvedené časy jsou orientační a je např. dobré si po určitém čase louhování slít trochu čaje, ochutnat jej a případně celý nálev scedit nebo nechat dál louhovat. Čaj vám má chutnat, a pokud např. preferujete silnější čaje, použijete více lístků, teplejší vodu nebo protáhnete dobu louhování. Nebojte se s čajem experimentovat, jen tak objevíte chutě, které vám budou sedět nejvíce.
Balení čaje | Zipový sáček s alu vrstvou |
---|---|
Počet nálevů čaje | Tři a více |
Zpracování čaje | Zelené |
Příprava zelených čínských čajů
Zelené čaje patří v Číně k nejoblíbenějším čajům a popíjí se zde pravděpodobně už přes pět tisíc let. Vybrali jsme pro Vás několik zástupců a uvádíme zde doporučené návody pro jejich přípravu.
Legendy o čaji - počátky poznání čaje
Legendy popisující počátky popíjení čaje se různí v mnoha ohledech v závislosti na místě jejich původu. Podle jedné z legend znali čínští lidé čaj už v roce 2737 př. n. l. Známá je také legenda o Li Tau.
Pomáhá starším lidem čaj na depresi?
Ochranné působení čaje proti depresím již mapuje několik studií. Stále však nejsou pochopeny hlavní mechanismy tohoto účinku. Nové studie se tímto tématem dále zabývají a přinášejí zajímavé výsledky, které si v více přiblížíme v odstavcích níže.
Pozitivní účinky nejen zeleného čaje
Čajovník čínský mnozí považují za úžasnou rostlinu poskytující nejenom nápoj nepřeberného množství chutí a vůní, ale také za nápoj se širokým spektrem zdravotních benefitů.
Čaje a Čína - jak to bylo s čajem v Číně
Čaj je fenomén s krásnou tisíciletou historií protkanou nejrůznějšími legendami a příběhy, které z něj tvoří nápoj doslova magický. Vše kolem čaje se začalo formovat v Číně.
Rozdíly mezi sortami čaje
Všechny druhy čaje jsou, na rozdíl od ještě nedávných představ veřejnosti, vyráběny z téže rostliny – Čajovníku čínského. Páteřní kroky výroby všech čajů zůstávají stejné a odchylky jsou do velké míry závislé na tom, který druh čaje je cílem výrobního procesu.
Kritéria pro výběr čaje
Čaj se dělí podle mnoha vlastností, což poukazuje na variabilitu možností jeho zpracování. Pro spotřebitele jsou tyto charakteristiky výbornými ukazateli při výběru čaje. Vypovídají např. o zemi původu, způsobu zpracování lístků, jejich kvalitě nebo období sklizně.